Dziękuję. Prawdziwa wdzięczność wynika z pokory. Pokora jest kluczem do rozwoju.

Bardzo często podcinamy swoje skrzydła porównując sie do innych. Ucząc się programowania z YT lub technik BJJ lub czegokolwiek innego porównujemy sie doosób z filmów, naszych trenerów, przyjaciół. Osoby te znalazły się tam gdzie są bo poświęciły więcej uwagi temu czym w danech chwili się z nami dzielą. Porównujemy się i dochodzimy do wniosku, że jesteśmy beznadziejni. Zdaża się to. Podobno to motywującę jak ktoś krzyczy na Ciebie, że jesteś beznadziejny. Oj chyba jedak nie. Nikt ale to nikt nie ma prawa oceniać naszych postępów, umiejętności wyborów.  Życie każdego z nas opiera się bezpośrednio na sumie decyzji, które konsekwentie podejmujemy każdego dnia. Czy nie jesteśmy tam gdzie chcemy być?

Brat zaczął trenować grę w szachy. W rozmowie doszliśmy do wniosku, że niedługo będzie miażdżył mnie dzięki przyrostowi jego umiejętności. Wiem, że tak będzie. Jednak każda porażka którą odniosę i każda którą już odniosłem przy szachownicy z Kamilem nie ma nic wspólnego ze złością, zawiścią czy chorą rywalizacją. Jeżeli byłbym zły, że czyjaś ciężka praca przynosi tej osobie dobre rezultaty to stawia mnie to w dziwnej sytuacji. To jakbym myślał, że  bezsensowne jest ciężko pracować. A jeżeli tak myślę to ile jest warta moja ciężka praca? Więcej? Niby dlaczego?

Najlepiej nie patrzeć na innych. Rozliczać własne postępy przed samym sobą. ‘Ja z wczoraj’ i j’a z dzisiaj’ to najelpsze elementy do porównania.

Większość życia myślałem, że są drogi na skróty w rozwoju. Byłem pewien, że inteligencja była jedną z takich dróg.  Kontakty drugą. Szczęście trzecią. Zastanawiając się i obserwując świat zauważyłem jedną drogę na skróty. Ciężka praca. Konsekwenta zmotywowana ciężka praca. Nikt za nas tego nie zrobi. Powodzenia!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s