Obiecałem, że opowiem, więc zapraszam, Dosiąść się do mojego stołu przy kominku. Wsłuchaj się w trzaskający ogień i rozważ kwestie, które poruszałem kilka dni temu z moimi gośćmi.

Dlaczego doszło do spotkania?

Tydzień temu ktoś zadzwonił do moich drzwi. W wizjerze zobaczyłem jakąś parę. Zdziwiłem się, już kilka lat minęło odkąd kupiłem ostatni kosmo-dysk. Myślałem że handel polegający na spacerowaniu od domu do domu umarł. Myliłem się. Goście okazali się świadkami Jehowy. Tym razem nie kosmo-dysk, produkt był nieco inny. Nie mogłem ich przyjąć i porozmawiać. Nie chciałem przerywać pracy. Zaprosiłem ich na następny tydzień. Kulturalnie potwierdzili spotkanie przez sms i spotkaliśmy się pewnego poniedziałkowego wieczoru. W domu o umówionym czasie zjawili się moi goście.

Sylwia i Tomek usiedli na mojej kanapie. Nie chcieli nic do picia i jedzenia. Wyciągnęli pismo święte i planowali zacząć rozmowę według wcześniej ustalonego planu. Niestety trochę to pokrzyżowałem. Nie opowiem wszystkiego, rozmowa trwała prawie dwie godziny. Piszę o rzeczach najważniejszych z naszej rozmowy. Świetni ludzie i rozmowa również była bardzo uduchowiająca.

 Moje pierwsze pytanie. Kim lub czym jest Bóg?

(Sylwia) Nie do końca wiadomo kim jest Bóg. My ludzie jesteśmy dość ograniczeni co do zrozumienia kim jest Bóg. My świadkowie Jehowy znamy jego prawdziwe imię, odkryliśmy jego prawdziwe imię w biblii. Znamy jego przymioty wiemy, że jest sprawiedliwy i pełen miłości. Mówi o tym jasno biblia.

(ja) Czyli jest sprawiedliwy? Dlaczego ma być sprawiedliwy? Czy sprawiedliwość to nie cecha jaką mu przypisali ludzie, żeby móc sobie wyjaśnić pewne niezrozumiałe rzeczy? Jaką sprawiedliwością jest śmierć pod ciężarówką w wieku 10 lat i uzyskanie zbawienia czy raczej powołania do życia w nowym świecie jak wam się wydaje w porównaniu do 75 lat życia w zdegenerowanym społeczeństwie, gdzie świat wystawia nas na grzech każdego dnia? Jaka to sprawiedliwość jeżeli każdy ma mieć tylko jedną szansę na uzyskanie tego cudownego powołania do życia tylko gdy nie będzie grzesznikiem?

(Sylwia) Bóg ma coś w stylu rejestru. Tam zapisuje wszystkie uczynki i podczas sądu osądzi i wyrówna wszystkie niesprawiedliwości.

(ja) Rozumiem a jakby spojrzeć na taki łańcuch reinkarnacji. Znacie wierzenia dalekiego wschodu? Tam jest karma, sprawiedliwość polega na tym, że jeżeli byłeś zły w życiu to będziesz miał złe następne życie. I to zło którego doświadczysz od innych ludzi ma skłonić Ciebie do refleksji nad swoim życiem i sam musisz podjąć decyzję o poprawie swojego życia. W mojej ocenie to całkiem sprawiedliwe. Nie ma książek i podliczania. Sam decydujesz co chcesz zrobić.

Mam kolejne pytanie. Jak to jest z tym nazwijmy to zbawieniem. Czy istnieje jakaś inna droga poznania Boga niż przez waszą organizację/religię? Czy dopuszczacie możliwość istnienia innej drogi do poznania Boga? (cisza)

(Sylwia) Każda religia naucza iż istnieje tylko jedna droga do Boga. (  Z odpowiedzi można wnioskować, że świadkowie Jehowy czują iż mają bilet do raju jako jedyni, ponieważ przemilczała moje otwarte pytanie czy jest jeszcze jakaś inna religia pozwalająca poznać Boga ). Nie znam innych religii bo wszystkie odpowiedzi znalazłam w biblii. Z tego co wiem, to każda religia mówi o jednej drodze do Boga.

(ja) A czy dopuszczacie możliwość, że każda religia mówi o tej samej drodze. Niezależnie od koloru skóry i wierzenia. Czy prawdziwy boski plan nie może zakładać, że w każdym natchnionym piśmie są wskazówki do odkrycia Boga. który jest w nas tak naprawdę i nie trzeba go szukać w żadnym gmachu a jedynie w zaciszu własnej izby zanurzyć się w swoje myśli. Biblia ma mnóstwo wspaniałych myśli w sobie, ale i tyle samo złych. Mordowanie dzieci, wbijanie kołka w skroń i wiele innych. Czytałaś dokładnie tą książkę? Zauważyłaś, że Bóg starego testamentu to twór każący mordować i palić miasta sprzeciwiające się mu? Znasz historię Jerycha i wielu innych? Też będziesz mordować innowierców bo grzeszą? Jezus wyraźnie odciął się od starego testamentu. Pomijając fakt pierwszych odkrytych wersji nowego testamentu z V wieku z ponad 30tyś poprawek wykonanych przez mnichów klasztornych. Przypomnę, że już działał kościół rzymsko-katolicki… Ale nie o tym ta bajka.

(Sylwia) Biblia mówi, że….

(ja)Droga Sylwio. Czy biblia to jedyne źródło wiedzy w waszej organizacji? (Sylwia: w sumie to tak, tutaj są wszystkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania ). Coś Ci opowiem. Wyobraź sobie, że musisz zrobić sobie wywar z trujących grzybów, żeby nie umrzeć. Musisz to zrobić idealnie inaczej umrzesz. Masz tylko te grzyby, żeby się uratować. Co robisz? Otwierasz kompa i szukasz pierwszego pasującego wyniku? Nie sprawdzasz w innych miejscach? Ja bym jednak sprawdził. Bałbym się podjąć decyzję o tym jak przygotować wywar, od którego zależy moje życie na podstawie jednego przepisu. Szukam więcej przepisów. Nie ufam tylko jednemu. Znajduję drugi. Jest bardzo podobny, ale są pewne różnice. Szukam dalej. Kolejny i kolejny wszystkie prawie takie same, ale nie ma dwóch identycznych. Po setnym przepisie widze jeden punkt wspólny dla wszystkich. Nie chodzi o grzyby tylko o to jak wypiję wywar. Grzyby można pominąć w przepisie i bez ryzyka ochronić się przed śmiercią. Próbuj i testuj czy będziesz umiał wypić wywar tak żeby się ochronić.

(Sylwia) Dlaczego nie dasz szansy biblii?

(ja) Ponad dziesięć lat dawałem szansę biblii. To jest bardzo mądra książka. Znam i rozumiem jej zasady.  Jest w niej mnóstwo mądrości. Zgadzam się z Wami w wielu kwestiach. Dlaczego Wy nie poszukacie informacji w innych pismach. Poszukajcie z pokorą. Nie z perspektywy: “poznajmy język wroga”. Mnóstwo rzeczy jest bardzo podobnych do innych religii. Moment, gdy uznacie, że odkryliście już drogę i jesteście nieomylni w swoich naukach to moment, gdy przegraliście. Przestajecie się rozwijać. We wszechświecie jest tylko jedna stała. Tą stałą jest ciągła przemiana. Ktoś nawet coś wspominał: “szukajcie a znajdziecie” zamiast “poszukajcie a znajdziecie”. Wy poszukaliście a ja dalej szukam.

Ostatnie ziarenko niepewności dla Sylwii…

(ja) Droga Sylwia, czy istnieje minimalna szansa, taki mały promyk, że istnieje możliwość poznania Boga nie przez waszą religię? Czy dopuszczasz do siebie możliwość, że dwa lata temu byłem tam gdzie Ty, ale mi to nie wystarczyło. Musiałem wierzyć a chciałem rozumieć. Jeżeli świat i każdy dzień jest cudem to dlaczego Bóg tak nie przemyślał naszego życia. Kwestie zrozumienia go i poznania są kulawe. Każdy zmusza nas do wiary. Ja chcę rozumieć. Wiara to coś co skłania do szukania. Rozum to coś co powoduję, że rozumiemy i kochamy.

Zamykając wszystko w jeden paragraf, a raczej dwa…

Każdy system mówiący o monopolu na poglądy i jednoczesnym obrażaniu innych wierzeń/poglądów, zabraniający poznawanie i doświadczanie to system przepełniony strachem. Jest tyranem i musi być tyranem. Boi się dwóch rzeczy, że do końca nie wiadomo gdzie leży prawda i do końca nie wiadomo co ludzie zrobią, gdy tą prawdę okryją. Dotyczy to nacjonalizmu, religii i wielu innych systemów, gdzie potrzeba zdezorientowanych fanatyków gotowych wziąć karabin w dłoń i strzelać broniąc wierzeń nie do końca zrozumiałych( tak na serio to bronimy systemów, w których władzy dobrze się żyje).

 

My jednak szukajmy w życiu naszych promyczków. Dla zabawy, a nie dla misji zbawienia świata. Niech każdy szuka w swojej izbie. Nie bierzmy na swoje barki  świadomości innych. Bo każdego dnia poznając siebie zauważamy ile pracy jest przed nami. Nikt w nas nie wciśnie szczęścia. Nikt w nas nie zgasi złości. Pomimo iż lubię organizację Sylwii jak każda opiera swoje działania na strachu i braku zrozumienia. Strachu przed śmiercią i niezrozumieniu zła na świecie. Nigdy nie będę należał do ich firmy. Nic od nich nie kupię. Bo w moim świecie to ja odpowiadam za swoje decyzje. Nie odkładam swoich niepowodzeń na barki Boga, biblii czy Kubusia Puchatka. Jam jest jedynym filarem swojego świata. Najzwyczajniej rozumiem co dzieje się wokół mnie.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s