Fit czyli VO2Max, silniki i japońskie panczenistki.

Wyobraź sobie idealny samochód:

W idealnym samochodzie jest idealny silnik.
Idealny silnik: oblicza zużycie energii bardzo dokładnie, melduje o problemach, wie jak dokładnie zarządzać zasobami, dba o smarowanie, sam zmienia sobie oleje i wszystkie płyny, jest zaplanowany na nawet 100lat pracy, ma perfekcyjne oprogramowanie które kontroluje stan wszystkich czujników i na bieżąco dokonuje samo-napraw ma niewykorzystywane zapasy, po które może sięgnąć gdy będzie potrzebna moc w ekstremalnej sytuacji na drodze.     A nawet potrafi przebudować strukturę samego siebie pod dyktando użytkownika, może być silnikiem samochodu sportowego lub starej ciężarówki. I każdą nawet najbardziej wymagającą przebudowę zacznie po pierwszym sygnale od użytkownika, że trzeba coś zmienić. I nie ma jednego schematu, dzisiaj jest starą niewydajną ciężarówką a za rok będzie samochodem sportowym. Wystarczy że chcesz. Ten idealny silnik to Twoje ciało.

VO2Max

V02Max [maksymalny pobór tlenu na minutę mierzony w litrach]  to ilość koni mechanicznych jakie jest w stanie wytworzyć ten idealny silnik. 70% zależy od naszego układu krwionośnego a 30% od układu oddechowego i jakości naszej krwi.

Nasze V02Max  najłatwiej możemy zmierzyć testem Coopera:
bieg jak najdalej przez 12min,
po czym wyniki postawiamy do wzoru:
VO2max= (dystans w metrach – 504.9) / 44.73

Japońskie panczenistki czyli tabata.

W oparciu o badania nad V02Max powstał protokół tabata od nazwiska naukowca który przeprowadzał badania na grupie japońskich panczenistów trenujących do olimpiady zimowej.
Podczas pierwszej sesji zauważono, że 4 minuty treningu spaliły tyle kalorii co 60min truchtu.  A VO2Max osiągnęło 170%. 170%!?
Trening składa się z 20sec wybuchów intensywnych ćwiczeń (były również badane inne proporcje ale 20sec pracy do 10sec przerwy jest najlepszy wg badań) , jest oczywiście  lista ćwiczeń rekomendowana przez pana Tabatę ale inne mogą być równie dobre pod warunkiem, że poziom intensywności będzie bardzo wysoki
Ćwiczenia od pana Tabaty tutaj
Treningi są zalecane 4 razy w tygodniu. Pan Tabata obawia się, że większość ćwiczy źle czyli zbyt mało intensywnie bo właśnie intensywność i krótkie przerwy są najważniejsze.
Wracając do 170% VO2Max oznacza to, że nie dając odpowiedniego czasu na odpoczynek naszemu idealnemu silnikowi zmuszamy nasze oprogramowanie aby udostępniło nam konie mechaniczne z których nigdy nie korzystamy, a nasz idealny silnik z idealnym oprogramowaniem widząc, że bierzemy więcej niż standardowo zmienia nasze limity i przebudowuje najważniejsze struktury tak aby to co jest naszym 170% VO2Max dzisiaj, było 100%  VO2Max za kilka miesięcy. Aby to osiągnąć zmienia wszystko co niezbędne: cały układ krwionośny, oddechowy, zmienia limity na wodę, produkuje hormony w innych proporcjach. Wszystko co naukowcy będą badać całe stulecia. 🙂 Fakt jest taki, że jest w stanie to zrobić i zrobi, jeżeli chcesz.

Podsumowanie:

Protokół tabata to nie odkrycie na miarę naszych dziejów. To zwykły trening interwałowy, jak każdy trening interwałowy jest bardzo efektywny. Interwałów używają atleci od zawsze. Na interwałach bazuje również crossfit.  Zaletą tabaty jest krótki czas ćwiczeń przy wysokiej efektywności.
Jeżeli nie masz dużo czasu na trening to interwały są dla Ciebie. Spalisz tłuszcz i wzmocnisz serce. Mózg będzie lepiej dotleniony. Jeżeli chcesz robić coś innego niż tabata a chciałbyś wzmocnić swoja wydolność możesz zastosować trening który w dwa tygodnie jest w stanie zwiększyć Twoje V02Max:

2min rozgrzewki

wykonaj 10 razy zestaw:
1min bardzo intensywnie [rower, bieg lub inne aeroby][ja biegnę na bieżni 19km/h]
1min spokojnie [bardzo spokojna jazda lub bieg][ja biegnę na bieżni 8km/h]

3min wychłodzenia

Dodam na koniec, że sprawdziłem i działa. Zgubiłem tłuszcz z brzucha w dwa tygodnie. Nie zapominaj, że wbieganie na wariata po schodach to też interwały, podobnie jak wyścig na rowerze z autobusem, i wiele innych wyzwań, które możesz sobie postawić w ciągu dnia.

jogger-1763571_1280

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s